Ekstern rapport om skolestruktur klar – ingen endringer i skolestruktur foreslås på kort sikt

Moss kommune står overfor økonomiske utfordringer og må gjøre større omstillinger for å sikre et godt tjenestetilbud i framtiden. En ekstern gjennomgang av skolestrukturen er nå ferdigstilt, og rapporten fra Norconsult forslår ingen endringer i skolestrukturen de nærmeste årene. Den viser imidlertid til at det finnes et potensiale i å utnytte kapasiteten bedre. Ifølge rapporten vil det kreve betydelige investeringer på kort sikt.

Overkapasitet og behov for utbedringer

Rapporten viser at det er en overkapasitet i skoleplasser per i dag, men viser også at det i årene etter 2030 vil bli kapasitetsutfordringer ved enkelte skoler. Den overkapasiteten rapporten peker på, som kommunen har per nå, er fordelt på en slik måte at det i liten grad gir mulighet for nedleggelse av en eller flere skoler på kort sikt. Rapporten peker videre på at det er behov for utbedringer av teknisk tilstand, funksjonell egnethet og økt kapasitetsbehov for å kunne justere skolekretsene, slå sammen eller legge ned skoler. Selv om det forventes nedgang eller stabilt elevtall i de fleste skolekretsene, konkluderer rapporten med at skolene vil kunne drives med dagens elevgrunnlag frem til 2030. Det forventes en elevøkning ved flere skoler etter 2030.

Mulighet for større justeringer på lengre sikt

Rapporten viser at det på lang sikt er muligheter for å gjøre flere justeringer i fremtidens skolestruktur i Moss. Blant annet foreslås det å gjøre om Bytårnet til ungdomsskole og Verket til barneskole. Videre pekes det på at elever ved flere mindre barneskoler, herunder Larkollen, Vang og Åvangen, kan overføres henholdsvis til Halmstad, Ekholt og Nøkkeland. I tillegg foreslås det kretsgrensejusteringer for flere skoler. Mulighetene som blir pekt på avhenger av at det gjøres større investeringer og utvidelser eller nybygg. Moss kommune er i en utfordrende økonomisk situasjon og har ikke mulighet til å prioritere alle forslag til investeringer og utbedringer. Det vil derfor arbeides videre med løsninger på lengre sikt.  

Videre arbeid med skolestruktur

- Vi har nå fått et kunnskapsgrunnlag vi kan bruke i det videre arbeidet med å vurdere skolestruktur. I og med at rapporten ikke konkluderer med at det er noen åpenbare innsparingsmuligheter på kort sikt, vil vi nå jobbe videre med andre løsninger innenfor skolesektoren for å løse innsparingskravet for både 2026 og innsparingskravene som ligger i økonomiplanperioden, sier enhetsleder for skole, Grete Reitan.

Rapporten blir lagt fram for hovedutvalg for kultur, oppvekst og aktivitet 4. juni og sluttbehandles i kommunestyret 17. juni. I tillegg skal den legges frem for ungdomsrådet 22. mai. Rapporten legges ikke ut på høring, da det ikke foreslås å gjøre endringer i skolestrukturen nå. 

Rapport “Fremtidig skolestruktur i Moss”