Funn av asbest i Kirkegata 14 – helsestasjon fortsatt stengt

Etter at Moss kommune ble varslet om mulige asbestfunn, stengte kommunen i samarbeid med hovedverneombudet lokalene i første etasje i Kirkegata 14. 

Les mer her: Helsestasjonen i Kirkegata 14 stengt inntil videre

Moss kommune har mottatt rapporten etter undersøkelser knyttet til asbestfunn. Det er tatt både luftprøver og støvprøver fra gulv og møbler. Rapporten viser at det ikke er funnet asbest i luftprøvene, men at det er gjort funn i tre av åtte av støvprøvene. Du kan lese mer om funnene lenger ned.  

MKEiendom iverksetter nå følgende tiltak på bakgrunn av funnene:

  • Forsegling av gjennomføringer og hull i asbestplatene i hele etasjen
  • Støvsanering av alle rom med tilknytning til den aktuelle asbestplaten
  • Etterkontroll av støv og luft samt videre vurdering av mulige kilder til asbest

Helsestasjonen holder fortsatt stengt  

Inntil videre holdes hele første etasje stengt, også fra mandag 27. oktober.  

Når tiltakene og etterkontroll med ny prøvetaking er gjennomført, vil vi igjen åpne lokalene for publikum og ansatte. Det er mulig vi kan åpne deler av første etasje neste uke, det vil si uke 44, men avventer befaringer som MKEiendom gjennomfører. Vi håper at hele første etasje vil kunne åpne i løpet av uke 46.  

Alle som har avtaler vil bli kontaktet direkte, og i perioden lokalene vil være stengt jobber vi med å finne løsninger på helsestasjonene på Kambo og Bredsand, samt andre lokaler.  

Har du en avtale på helsestasjonen i Kirkegata 14, tar vi kontakt med deg direkte. Har du spørsmål som haster, kan du ta kontakt med helsestasjonen på 404 03 507.

Hvordan følger Moss kommune opp funnene?

Av rapporten fremkommer det at eksponeringen de ansatte og besøkende har blitt utsatt for etter all sannsynlighet har vært svært lav. For å få en grundig og faglig risikovurdering, har Moss kommune bedt bedriftshelsetjenesten om å gjøre en analyse for å kartlegge betydningen av det som fremkommer i rapporten. Det er foreløpig usikkert når arbeidene som utløste at asbestfiber løsnet ble gjennomført. I rapporten gis det indikasjoner på at det kan ha vært i forbindelse med arbeider gjort i 2008. MKEiendom kjøpte bygget i 2015.

– Vi ser alvorlig på at det er gjort funn av asbest i lokalene i første etasje i Kirkegata 14. Vi avventer nå oppfølging og vurderinger fra bedriftshelsetjenesten for å få klarhet i hvilken betydning dette har for de som har arbeidet i og besøkt lokalene, sier konst. direktør for kultur, oppvekst og aktivitet Hege Rytter Jakobsen.

Mer om funnene i rapporten

Det er tatt både luftprøver og støvprøver i lokalene. Det er ikke påvist asbest i noen av luftprøvene som er tatt. Støvprøvene er tatt fra gulv og møbler, og av disse var tre av åtte positive. Rapporten forteller at støvprøver brukes mest som indikasjon på omfang av eventuell spredning:

Det er ingen grenseverdier for asbest påvist i deponert støv, og støvprøver brukes mest som en indikasjon på omfang av eventuell spredning. Det finnes grenseverdier for asbest i luftprøver, og her er alle luftprøvene negative. Det vil si at fiberkonsentrasjonen målt i luft er lavere enn anbefalt normverdi fra Folkehelseinstituttet på <0,001 fiber/cm3 (negative luftprøver). Dette er den strengeste grenseverdien vi har i Norge.

Lenke til rapporten ser du nedenfor.  

Inspeksjonsrapport Kirkegata 14, Moss (PDF, 2 MB)

Kontaktinformasjon til helsestasjonen

Har du en avtale på helsestasjonen i Kirkegata 14, tar vi kontakt med deg direkte. Har du spørsmål som haster, kan du ta kontakt med helsestasjonen på 404 03 507. Vi beklager ulempene det medfører.